Στο  κατάμεστο  γήπεδο των  Επινιανών   διεξήχθη ο πρώτος  ημιτελικός του  Πρώτου Αγραφιώτικου  Τουρνουά Ποδοσφαίρου. Ο  πρώτοςημιτελικός  αποτέλεσε  το ντέρμπι  του  Τουρνουά προκαλώντας  ανάμεικτα  συναισθήματα χαράς,  λύπης,  πάθους, αγωνίας,  έντασης  και  χαρίζοντας  ανεπανάληπτες   στιγμές σε  όλους  τους φιλάθλους . Οι  ομάδες  των Επινιανών  και  των Αγράφων  χάρισαν  ένα μοναδικό  θέαμα,  παίζοντας εκπληκτικό  ποδόσφαιρο  προκειμένου να εξασφαλίσουν  μια  θέση στον   τελικό.

Το  πρώτο  ημίχρονο  έληξε  2-0  υπέρ  των  φιλοξενούμενων.  Στο  δεύτερο  ημίχρονο  όμως,  οι  γηπεδούχοι  μπήκαν  πιο  δυνατά  στον  αγώνα  παίρνοντας  προβάδισμα  και  γυρίζοντας  το  σκορ  σε  3-2.  Ο  αγώνας  πήγε  στην  παράταση  όπου  στο  πρώτο  ημίχρονο  η  ομάδα  των  Αγράφων  πήρε  το  προβάδισμα  κάνοντας  το  4-3.  Στο  δεύτερο  ημίχρονο  της  παράτασης  οι  γηπεδούχοι  ισοφάρισαν  σε  4-4.  Οι  φιλοξενούμενοι  όμως  έκαναν  την  ανατροπή,  διαμορφώνοντας  το  τελικό  σκορ  σε  5-4.  Οι  γηπεδούχοι  έχασαν  δύο  καταπληκτικές  ευκαιρίες.  Μία  με  τον  Αποστόλη  Αποστόλου και  άλλη  μία  στο  τελευταίο  λεπτό  της  παράτασης  με  τον  Κωνσταντίνο Αποστόλου,  ο  οποίος  ήταν  και  από  τους  κορυφαίους   παίκτες  του  αγώνα.

Κατά  γενική ομολογία,  η  ομάδα  των  Επινιανών  αν  και  δεν  κατάφερε  να  κερδίσει  μια  θέση  στον  τελικό,  έκλεψε  τις  εντυπώσεις,  καθώς  εξελίχθηκε  σε  μεγάλο  φαβορί  για τον  τελικό,  κάνοντας  περήφανο  όλο  το  χωριό  μας.  Εμείς, δίνουμε  τα  θερμά  μας  συγχαρητήρια σε  όλα  τα  παιδιά  και  από  τις  δυο  ομάδες  για  την  προσπάθεια  που  κατέβαλαν  και  για  το  πλούσιο  θέαμα  που  μας  χάρισαν!   Να  δώσουμε  τα  συγχαρητήριά  μας  και  στο  διαιτητή  της  αναμέτρησης,  τον  κ Λάμπρο Αποστόλου.